Na Zdrowie. Lepiej spać…

(narysowany przez Kasię goryl nie miał nic wspólnego z ćwiczeniem oddechowym)

To, że sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia i lepszego samopoczucia, pisać nie trzeba. Zalecana ilość snu dla dorosłych to od siedmiu do dziewięciu godzin, dla nastolatków (14-17 lat) od ośmiu do dziesięciu godzin (źródło: tutaj). I chodzi tu o sen. Nie liczy się pójście do łóżka z telefonem, laptopem, czy innym rozpraszaczem. Nie liczy się przewalanie się z boku na bok, planowanie kolejnego dnia, czy kłótnie małżeńskie. Liczy się sen. Ja, żeby wstać bez pomocy elektrowstrząsów i funkcjonować przez cały dzień bez przypadków pogryzień, potrzebuję ośmiu godzin snu. Przetestowałam kilka innych wersji i wychodzi 7,5-8 godzin. Powyżej jestem zmęczona (bardzo ciekawe), poniżej jestem po prostu wredna. Dzieci moje nastoletnie potrzebują jeszcze więcej i co im powtarzam do znudzenia, nie da się odespać tych godzin w weekend. To tak nie działa. Piszą również, że godzinę przed snem dzieci nie powinny przebywać w towarzystwie telefonów, komputerów i innych. Moje dzieci wstają kwadrans po szóstej, czyli, gdyby potrzebowały spać dziesięć godzin (maksimum zalecanej dla nich ilości snu), musiałyby spać o ósmej. Nierealne. Dziewięć godzin już bardziej realne a to dlatego, że ja sama chodzę spać o dziewiątej (serio!! Ale wstaję o piątej. Serio!!) gaszę światła i ogłaszam ciszę nocną. Telefony na noc stacjonują w kuchni. Problemem moich dzieci było zasypianie. Nie potrafią się wyciszyć, rozmyślają o całym dniu, planują kolejny, czytają i kto wie co jeszcze… Ja pomagam sobie medytacją. Często jednak w nocy potrzebuję medytacji prowadzonej, bo się wyciszyć nie mogę jak mnie napadnie swołocz myśli upierdliwych. Wtedy, a to nie mogę słuchawek znaleźć, a to telefon w kuchni. Jak już zejdę do kuchni, kot zamiauczy, że chce jeść, pies skacze, bo myśli, że idziemy na spacer i po spaniu. Na stronie o ajurwedyjskiej medycynie znalazłam krótkie i bardzo proste ćwiczenie oddechowe, które miało pomóc w zasypianiu. Należy położyć się wygodnie i, jak jedna z moich medytacji mówi, poprawić się tak żeby było dziesięć procent wygodniej. Oddychać głęboko, ale nie przesadnie. Można i wdech i wydech nosem, można wdech nosem, wydech ustami. Nie poleca się wdechu ustami. Sprawdźcie sobie o ile jest krótszy taki wdech ustami. Leżąc na plecach oddychamy (wdech i wydech) osiem razy, turlikamy się na prawy bok i na prawym boku oddychamy szesnaście razy. Na koniec na boku lewym trzydzieści dwa razy. Mnie jeszcze nie udało się policzyć na lewym boku. Zasypiam. Dzieciom wydrukowałam i powiesiłam nad łóżkiem. Mówią, że bardzo pomaga. Jestem ciekawa, czy na innych też działa.

8 myśli w temacie “Na Zdrowie. Lepiej spać…

 1. Sylaba 9 września, 2017 / 5:42 pm

  Potrzeba Ci królików doświadczalnych? Dziś próbuję!

  • aniukowepisadlo 9 września, 2017 / 5:43 pm

   Z waszym huraganem to może i ajurweda nie pomoże. Ale próbuj i melduj!

   • Sylaba 10 września, 2017 / 4:52 pm

    No to wyobraź sobie, że liczenie na lewym boku urwało mi się gdzieś przy czterdziestce. Ale po takim dniu jak wczorajszy i przed takim jak dzisiejszy to – ja Cię przepraszam – ale sukces!!!

   • aniukowepisadlo 13 września, 2017 / 3:56 pm

    Wydaje mi się, że po 32 powinno się zacząć od początku :-)…chyba, że nie masz już siły się tarzać, to licz jak chcesz :-)!

 2. Ewa 9 września, 2017 / 6:20 pm

  Ja też próbuję. I syn. Dam znać.

 3. Viola 10 września, 2017 / 5:58 am

  Ja nie potrzebuje duzo snu. Mi starczy 5-6 h dziennie, odsypiam w weekend wtedy 8h. Nie cierpie chodzic spac wczesnie, wydaje mi sie ze czas marnuje.

  • aniukowepisadlo 13 września, 2017 / 3:47 pm

   No może i się zdarza, że są wśród nas tacy „inni” co to nie potrzebują spać :-). Fajnie masz, bo możesz dużo rzeczy zrobić. Kiedy byłam młodsza też nie potrzebowałam tyle. Teraz traktuję sen jak inwestycję w swoje własne zdrowie- psychiczne i fizyczne!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s