Językowe śmichy…

 2008 rok, czteroletni Jaś otwiera się na seksualność w jakimś muzeum w Trójmieście

 

Otwartość na tematy tabu w gramatyce języka polskiego. Taka sytuacja. Siedzę z Kasią na plaży i obgadujemy sąsiadów po polsku.

– Kasia, myślisz, że ci dwaj panowie są parą?

-Może są przyjaciółmi.

-A tata opala się z kolegami na plaży?

-Może są braćmi?

-A wujek Jacek i wujek Marek plażują razem?

-Nie wyglądają na parę. Nie rozmawiają ze sobą.

-To pewnie są małżeństwem…

-Patrz mamo, słowo „braćmi” brzmi jak „brać mi”

-No, ale jakie znaczenie masz na myśli. Przykładzik poproszę.

-No tak jak jest „brać go” to może być, że o sobie…”brać mi”

-Nie, nie może być. I gramatycznie niepoprawnie i trochę bez sensu. Jak koniecznie chcesz żeby ktoś cię zabrał, możesz powiedzieć „bierz mnie”, ale to trochę niebezpieczne i nie radzę nadużywać.

Kasia nie załapała i po chwili…

-Może też być „bierz mi stąd te kapcie”…

Trochę antykoncepcyjnie, ale może być…I druga sytuacja. Do naszego ogródka przychodzi nieświadomy zagrożenia ze strony psa-mordercy, czarny kot. Dzieci wychodzą do niego i głaszczą. Kasia krzyczy z ogródka:

-He is so cute, mom? (że słodziak taki)

-Po polsku!

-Mamo, ten kot taki kjutas!

I była okazja podszkolić odmianę wulgaryzmów przez przypadki.

 

 

 

 

4 myśli w temacie “Językowe śmichy…

 1. Adriana 22 czerwca, 2017 / 4:14 pm

  Ale sie usmialam z ‚kjutasa” 😉 U nas tez sie tworza nowe slowa i zaczyna sie przeplatanie jezykow.
  Ania, jak bylo u Was? Trzymaliscie sie zasady ze jeden rodzic to jeden jezyk czy mieszaliscie?
  U nas taka mamy zasade ale mala jak na razie malo mowi po polsku choc wszystko rozumie. A ‚rozgadala sie’ z pol roku temu jak poszla do starszej grupy w przedszkolu.

  • aniukowepisadlo 23 czerwca, 2017 / 12:21 am

   Kjutas już na zawsze zostanie z nami! Ada, jeśli chcesz odpowiedzi na swoje pytania, siadaj wygodnie, ja mogę długo. Trzeba długo, bo wychowywanie dwujęzycznych dzieci (a przez 13 lat i trójęzycznych niejadko, przynajmniej jeśli o „input” bo z outputem było gorzej :-)…) to naprawdę ciężki kawałek chleba. I cieszę się, że mamy cztero, pięciolatków takie są dumne, że dzieciaki mówią płynnie w dwóch, trzech językach i że to taki „piece of cake”. Moim zdaniem ciężka praca zaczyna się później, kiedy dzieci idą do szkoły, dochodzą emocje (no a KURDE język to głównie EMOCJE, co nie?), dorastanie, rozwój osobowości, hormony, chemia mózgu…no wiadomo. Ale tak, OPOL był naszą metodą. Kasia do 4 roku życia mówiła 90% po polsku, 10 po ang (wyjątkowo małomówne źródło angielskiego było w domu po 18.00).Cudownie jest oglądać nagrania, które mamy kiedy ona mówi po angielsku naśladując swoją przyjaciółeczkę – ten sam ton głosu, ta sama melodyka. CUDOWNIE!Kiedy Janek postanowił się rozgadać miał trzy źródła – angielskie, małomówne po 18-tej, nudną matkę po polsku i najsłodsze, szczebioczące non stop piosenkami i wierszykami z przedszkola Kasiątko. Wybrał ją :-)!Potem była szkoła, moja HARÓWA z książkami, piosenkami, M jak Miłością, TVN24, Seksmija, MIś…Wszystko co przynosiło jakieś rezultaty. Teraz jeśli chodzi o język, w jakim do nich mówię, muszę przyznać, że jest różnie (ale to jest temat na piętnaście postów), ale Kasia (za moment 17-latka) mówi po polsku płynnie (język nie-akademicki), czyta i prawie pisze bezbłędnie. Janek (za moment 13-latek) nieco słabiej ALE zauważyłam ostatnio, że chętniej. I to mnie cieszy! Tak więc kochana…powodzenia!! Jest mnóstwo blogów w temacie, ale te, które „osobiście” znam to: Ecia moja i jest cudowne wakacje po polsku: http://dwujezycznosc.blogspot.de, Faustyna z Paryża: http://dziecidwujezyczne.blogspot.de, prężnie działająca Aneta: http://bilingualhouse.com, ucząca w domu Dorotka: http://ourbabelschool.blogspot.de i nieustająca w staraniach Sylaba:https://kozaikozak.blogspot.it, gdzie poczytasz, że czasem jest super, a czasem mniej – tak dla równowagi :-)…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s